Poradniki do pobrania

Wady postawy

Więcej
2012/06/02 19:40 #2 przez Marta
Marta odpowiedział w temacie: Re: Wady postawy
Witam.
Jestem po amputacji udowej lewej strony, kikut bardzo krótki (8cm od pachwiny) i jeszcze ścięty z boku. I przy każdej protezie mam ten sam problem, przy robieniu kroku zdrową nogą i obciążaniu protezy biodro leci mi w prawą stronę, a cały tułów przechyla się w lewo. I nie potrafię tego zwalczyć. Właściwie to nie potrafię poprawnie zrobić nawet jednego kroku. Cały czas czuję się w protezie niestabilnie. Czy ktoś ma podobne problemy i mógłby mi coś doradzić? W czym może tkwić problem? Jakie ćwiczenia mogłabym zastosować? Dodam tylko, że po amputacji jestem już 5 lat i mam naprawdę dobre protezy. Wcześniej myślałam, że to głównie problem źle zrobionego leja, ale okazuje się, że w każdym leju jest ten sam problem, więc to o coś innego chodzi.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2012/02/03 21:07 #3 przez alicja
alicja odpowiedział w temacie: Re: Wady postawy
Jesli chodzi o problem wad postawy trzeba dodac ze sa one bardziej skomplikowane w przypadku osób majacych protezy z koszem biodrowym o ktorych Pan nie wspominał.Chodzi występowanie skrzywienia w pozycji siedzącej kiedy przechylamy sie na strone przeciwna niz proteza a po zdjeciu jej na stronę po amputacji.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2012/01/27 18:33 #4 przez rober
rober odpowiedział w temacie: Re: Wady postawy
Dzięki za tak informacje. Na pewno mogą się przydać wielu osobom.
Sam będę się musiał do nich dostosować.

Pozdrawiam Robert

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2012/01/27 08:02 #5 przez smakosz
smakosz odpowiedział w temacie: Co zrobić aby zapobiec
W/w opisywany problem zdarza się i jest zauważalny w protetyce. Z reguły pojawia się nabyta skolioza w odcinku lędźwiowo-krzyżowym, pochylenie barku ku stronie amputowanej, znacznie zmniejszone mięśnie pośladkowe po stronie amputowanej. Jeżeli chodzi o genezę powstania to można zauważyć kilka czynników które się do tego przyczyniają.
Po pierwsze długość protezy - z reguły proteza powinna być krótsza tylko o 0,5 - 1 cm ale ta reguła jest osiągalna w protezie uda przy zastosowaniu stawu kolanowego wieloosiowego, przy stawie jednoosiowym jest to trudne do uzyskania. Druga sprawa to wydolność fizyczna czyli w jaki sposób jesteśmy w stanie sterować protezą. Tutaj istotny jest wiek użytkownika, długość kikuta, budowa kostko-mięśniowa, ogólna sprawność. Pamiętajcie proteza sama nie chodzi i my musimy ja wprawić w ruch i odpowiednio sterować. Podczas przenoszenia protezy należy uruchomić mięśnie czworogłowy uda, pośladkowe, mięśnie tułowia, odpowiednio pracować biodrami co znacznie przyczynia się do nie wydłużania protezy wynikające z siły grawitacji. W taki oto sposób nie mamy problemu podczas chodzenia - nie potykamy się a podczas stania ogólna postawa wydaje się być prawidłowa.
Istotną rolę odgrywa również poprawnie dopasowany lejek protezy, nieodpowiedni na pewno będzie negatywnie wpływał na chód, pojawia się odczucie potknięcia wynikające z tego iż proteza jest za długa co skutkuje tym, że protezę skracamy. Po odpowiednim ustawieniu protezy i ustaleniu długości bardzo ważna jest nauka chodu i poruszania się w protezie, prawidłowy chód pozwala na ustalenie w/w długości protezy. Cała sesja terapeutyczna trwa oczywiście różnie i jest zależna od indywidualnych składowych użytkownika protezy. Niestety z reguły nauka daje pożądane efekty u użytkowników którzy korzystają z protezy krótki okres czasu, u osób amputowanych z dłuższym stażem bardzo często dochodzi do wyrobienia sobie nieprawidłowego stereotypu chodu i zmiana na inny staje się niemożliwa.
Należy pamiętać że człowiek jest w pewnym sensie indywiduum i nie ma takiego samego więc podejście do problemu musi odbyć się indywidualnie ale zawsze trzeba spróbować .
Wspieram was w walce z codziennymi trudnościami - pozdrawiam
Krzysztof

technik ortopeda
www.ortocentrum.com.pl

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2012/01/26 10:01 #6 przez alicja
alicja odpowiedział w temacie: wady postawy
cwiczenia ale i nie tylko.Tak jak w moim przypaku to wykorzystuje wszystko co mozliwe wlacznie z uzywaniem samochodu aby ograniczyć chodzenie.Od 3 lat nawet w pracy kozystam z kuli co niestetey przeszkadza ale takie było zalecenie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
2012/01/22 20:18 #7 przez Marti
Marti odpowiedział w temacie: Re: Wady postawy
regularne ćwiczenia chyba mogą pomóc ;) i w przypadku dzieci trzeba też dosyć często odwiedzać protetyka w celu "podwyższenia" protezy, żeby nie chodzić na za krótkiej, bo to może pogłębiać skrzywienie kręgosłupa

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Not Allowed: to create new topic.
  • Not Allowed: to reply.
  • Not Allowed: to add attachements.
  • Not Allowed: to edit your message.
Czas generowania strony: 0.235 s.

Co nowego na stronie?

Ortocentrum

Wszystkie wizyty odbywają się po wcześniejszym umówieniu terminu.

ul. Hubala Dobrzańskiego 155

05-082 Babice Nowe

tel. +48 22 637 86 11

e-mail: info@ortocentrum.com.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
© 2015 Amputowani.pl. All Rights Reserved.
Designed By Fer Art